סדרת הרצאות חדשה: בחירה בחינוך

החינוך הדמוקרטי יוצא מנקודת הנחה פשוטה: אנחנו חיים במדינה דמוקרטית וכדי להכין ילדים להיות אזרחים פעילים בתוכה, צריך לאפשר להם לחוות מציאות דמוקרטית מגיל צעיר. לכן בית הספר בנוי על פי מודל המדינה הדמוקרטית והילדים הלומדים בו "חיים דמוקרטיה" בכל רגע נתון. נקודת המוצא הזו משפיעה על כל היבט בחיי התלמידים, המורים וההורים החברים בקהילה.

כשפתחתי את הבלוג די לחינוך בשנת 2011, הצבתי לעצמי מטרה: לספר לקהל הרחב מה באמת קורה בבתי הספר הדמוקרטיים. נתקלתי בדעות קדומות רבות ובסטריאוטיפים שגויים ביחס ללומדים בו (אז מה? את/ה לא לומד/ת כלום? – זו שאלה שהילדים שלי נשאלו אינספור פעמים). אני משוכנעת שאפשר לנצל את הניסיון שנצבר בבתי הספר הללו בארץ ובעולם, כדי לשפר את החינוך הציבורי על ידי הטמעת יסודות דמוקרטיים בתוך בתי ספר "רגילים"-שמרניים.

בהרצאות שלהלן שפע של דוגמאות וסיפורי מקרה מניסיוני האישי: אמא ל-5 ילדים שלמדו/לומדים בביה"ס הדמוקרטי ע"ש נדב במודיעין; פעילה בבית הספר משנת 2000 (בהוראה, בהורות, בלמידה, בפעילות קהילתית ועוד); ובלוגרית שכותבת על ענייני חינוך בכלל ועל חינוך דמוקרטי בפרט, בבלוג די לחינוך באתר סלונה: 

1. בחירה בחינוך: יסודות החינוך הדמוקרטי ואיך זה עובד באמת

ישראל היא מעצמה של חינוך דמוקרטי. היכרות עם אישים מרכזיים בזרם החינוך הדמוקרטי בעבר ובהווה, עם דגמים של בתי ספר בארץ ובעולם, עם קווי היסוד של התפיסה החינוכית ועם מרכזיותו של מוטיב הבחירה בחיי בית הספר.

2. הגיל והתרגיל: על רב-גילאיות ויתרונותיה בהוראה ובלמידה

האם החלוקה המקובלת לשנתונים לפי גיל עושה טוב לתלמידים ולמורים? ואולי נכון יותר לאפשר למידה רב-גילית? על רב-גילאיות בעבר ובהווה, על לומדים שמלמדים, ועל קשרים אפשריים בין צעירים למבוגרים בין כותלי בית הספר.

3. עשה לך חונך: על הוראה, למידה וחונכות

מה ההבדל בין מחנכת לחונכת? מה תפקידו של החונך בבית ספר דמוקרטי ובמה הוא שונה מתפקידם של מורים ומחנכים במערכת הציבורית? מדוע החונכות היא עיקרון יסוד כל כך חשוב בחינוך הדמוקרטי ומה היא יכולה לתרום לחינוך השמרני?

4. די לחינוך השמרני: איך לשלב יסודות דמוקרטיים בחינוך הציבורי

בחירה, חונכות, שוויון, הערכה דיאלוגית, קהילה, רב-גילאיות – כל אלו הם עקרונות מנחים בחינוך הדמוקרטי. איך אפשר לשלב אותם בתוך מערכת החינוך הציבורית, כדי לשפר את האווירה הלימודית והחברתית בבתי הספר ולקדם אותם לכך שיתאימו לילדי המאה ה-21?

 

**בשבוע הבא (23.1.17) אני יוצאת להשתתף בסיור לימודי מיוחד בלונדון, כולל ביקור בכנס BETT 2017 – כנס ענק של חדשנות חינוכית ושילוב טכנולוגיות בחינוך, הרצאה של קן רובינסון, סיורים בבתי ספר פורצי דרך בלונדון וביקור מיוחד בביה"ס הדמוקרטי סאמרהיל. רוצים לקבל עדכונים שוטפים? מוזמנים לפייסבוק שלי לשמוע עוד פרטים.

***עדכון: חזרתי מלונדון עמוסת חוויות. מוזמנים לקרוא את הסיכומים שלי מהמסע: על תיכון יפהפה, בית ספר חופשי, מרכז קהילתי שהוא גם בית ספר, על כנס Bett 2017, וכמובן על ההרצאה של קן רובינסון ועל הפגישה שלי אתו.

bettcoll

הרצאות לכנסים, השתלמויות, מפגשים והדרכות
  anatshapira@gmail.com | 058-4242022

להתראות! ענת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s