ברגל: אמנות הטיול הרגלי

ברגל

למעשה מדובר במסה קצרה על אמנות הטיול הרגלי – הטיול שאין לו מטרה מעבר להליכה עצמה, לשיטוט ולהתבוננות בטבע. על רקע תמונות הזוועה מהלכלוך בשבילי ישראל ומהזוהמה שהשאירו המטיילים בכנרת, בחופי הים ובטבע בכלל, קצת מתסכל לקרוא את ת'ורו בימים אלה.

ובכל זאת, אם אתם אוהבים מסות חצי פילוסופיות על מקומו של האדם בעולם ועל החובה שלנו לשמור על הטבע הבתולי כפי שהוא, אני ממליצה לקרוא את המסה היפה הזו. וככה זה מתחיל:

עלה בי רצון לומר כמה מילים בעד הטבע, בשבחי החופש המלא של חיי הפרא, לעומת החופש והתרבות שיש בקיום אזרחי גרידא – להסתכל לרגע על האדם כשוכן בעולמו החי, כחלק בלתי נפרד מן הטבע, במקום לראותו כחבר בחברה האנושית… יצא לי במרוצת חיי לפגוש אך אדם אחד או שניים שהבינו לאמיתה את אמנות ההליכה… את סוד הטיול הרגלי – שהיה להם הכישרון הפנימי, אם אפשר לומר כך, להליכה לשם ההליכה, לטיול לשם ההנאה שבעצם הדבר.

אני לא בטוחה שהייתי נהנית כל כך מהספר אלמלא חזרתי לפני כמה חודשים ממסע ארוך בארה"ב, שכלל טיולים רגליים רבים בדיוק באזורים בניו אינגלנד (מזרח ארה"ב) שבהם בילה גם ת'ורו בשיטוטיו.

ברגל2

תיאורי הטבע שלו כל כך מדויקים ומשקפים את השלווה האדירה שחווה המטייל ביערות העצומים הללו.

ברגל4

התוספות למסה עצמה מעבות את התמונה הכללית ומאפשרות לקורא להכיר את ת'ורו ואת החשיבות שהיתה לו בעיצוב תפיסת העולם ה"ירוקה" שהיום נראית לנו ברורה ומובנת מאליה, אך בימיו של ת'ורו בראשית המאה ה-19 עדיין לא היתה קיימת. ההקדמה מספרת את קורות חייו, ובנספח שבסוף הספר מובאות פואמות ואמרות שונות מפרי עטו.

הכול ביחד מעורר השראה לקחת מקל ותרמיל גב קטן, ולצאת לטיול ארוך ארוך, ללא מטרה מוגדרת. סתם ללכת ביער, להקשיב לקולות הציפורים וליהנות מהשקט.

הנרי דיויד ת'ורו, ברגל: אמנות הטיול הרגלי, אסטרולוג הוצאה לאור, 2016.

ברגל3

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s